Доводимо до відому населення громади відповідно до листа ГУ Держпродспоживслужби України в Полтавській області № 01-27/ 2420 від 19.04.2018 року «Щодо профілактики та боротьби з АЧС».
Африканська чума свиней - найнебезпечніша хвороба цих тварин. АЧС створює величезні ризики знищення поголів'я свиней на території не лише області, а й України в цілому, втрати робочих місць в фермерських господарствах, залишення без засобів існування власників свиней.
Спалахи АЧС трапляються через нехтування суб’єктами господарювання елементарними правилами утримання свиней, як то: суцільною огорожею, використанням обладнаного санпропускника, завезенням тварин з лише з благополучних територій та за наявності відповідних ветеринарних документів, тощо.
Профілактикою АЧС в сільськогосподарських підприємствах по вирощуванню свиней є:
- обов’язкова ідентифікація усього поголів’я;
- обов’язкова реєстрація потужності оператора ринку в Держпродспоживслужбі за місцем впровадження діяльності;
- робота господарств в «закритому режимі» з дотриманням ветеринарно- санітарних, гігієнічних, медичних вимог;
- безвигульне утримання свиней;
- завезення тварин, продукції тваринного походження та кормів, виключно, з благополучних територій;
- термінові повідомлення до Держпродспоживслужби про випадки загибелі свиней в господарствах різної форми власності та мисливських угіддях;
- утримання від купівлі свиней у невстановлених для цього місцях та без супровідних ветеринарних документів;
- дотримання Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженою Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07 березня 2017 р. № 111.
Щоб уникнути виникнення і розповсюдження африканської чуми свиней необхідно дотримуватися таких заходів: господарство повинно працювати в «закритому» режимі роботи, суворо дотримуватися біобезпеки, не завозити свиней без узгодження з відповідними структурними підрозділами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, не використовувати корми тваринного походження в раціонах свиней без попередньої термічної обробки.
Згідно п.п.10 п.5 розділу II «Заходи з профілактики та попередження занесення збудника АЧС» Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, співробітникам господарств, незалежно від форми власності, не дозволяється утримувати свиней в домогосподарствах.
При переміщенні свиней також необхідно дотримуватися ветеринарно- санітарних вимог.
АЧС легше попередити, ніж усувати її наслідки. Варто відзначити, що отримання миттєвих вигод та переваг від порушення ветеринарно- санітарних правил, в свою чергу може призвести до повного знищення поголів'я свиней в господарстві.
Відшкодування майнової шкоди (збитків), завданої фізичним і юридичним особам внаслідок запровадження карантину (карантинних обмежень) тварин або у зв’язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб, здійснюється з резервного фонду відповідного бюджету, відповідно до Порядку відшкодування майнової шкоди (збитків), завданої особам внаслідок запровадження карантину (карантинних обмежень) тварин або у зв’язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб, затвердженого постановою КМУ від 31 жовтня 2012 року №1003.
Усвідомлення небезпеки цієї хвороби працівниками свиногосподарств, а також іншими громадянами, дбайливе ставлення до дотримання ветеринарно-санітарних вимог може запобігти спалахам АЧС.
В зв'язку з поширенням африканської чуми свиней територією області та України, величезною небезпекою цієї хвороби, Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області та виконавчий комітет Гребінківської міської ради просить всіх жителів (фізичних та юридичних осіб) Гребінківської об’єднаної територіальної громади, в чиїх господарствах є свині, дотримуватися ветеринарних і санітарних норм та правил.