В осінньо-зимовий період на працівників особливо на ти, які працюють на відкритому повітрі, впливають негативні погодні умови: дощ, сніг, хуртовина, понижена температура, посилений вітер та інші. Низький рівень температури повітря, окрім зазначених, також відчувають працівники, які працюють в закритих неопалюваних приміщеннях. Як відомо, щоб не відчувати холоду людина має постійно рухатись. Не слід стояти на місці тим паче притулятись (торкатись) до металевих предметів, сідати на холодні поверхні. Проте, більшість видів робіт працівник здійснює у незручній чи вимушеній позі, яка не передбачає вільного руху. При цьому організм людини й втрачає власне тепло, що призводить до переохолодження. Працівник намагається як скоріше завершити роботу та зігрітися нехтуючи при цьому вимогами безпеки. Тож, не дивно, що більшість причин настання нещасних випадків в осінньо-зимовий період організаційні, серед яких переважає людський фактор, а саме: порушення трудової та виробничої дисципліни, порушення вимог інструкцій з охорони праці, порушення режиму праці та відпочинку, незастосування засобів індивідуального захисту, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів, особиста необережність. В зимовий період збільшується кількість випадків падіння працівників під час пересування пішки та настання дорожньо-транспортних пригод. В настанні ДТП причиною є недоліки в організації безпечної роботи автотранспорту на підприємстві, його несвоєчасного і неякісного технічного обслуговування та ремонту, порушення водіями правил дорожнього руху.
Завдання роботодавця — попередити травмування працівників. З цією метою в осінньо-зимовий період на підприємствах потрібно:
- виділити спеціальні місця для обігріву, встановлюють засоби для швидкого та ефективного обігрівання верхніх і нижніх кінцівок;
- встановити внутрішньозмінний режим праці та відпочинку, що передбачає можливість перерв для обігріву;
-забезпечити працівників засобами індивідуального захисту (теплим спецодягом, взуттям, рукавицями);
-проводити своєчасне прибирання території підприємства від снігу, посипати пішохідні доріжки піском;
- провести технічне обслуговування автомобілів при потребі провести заміну гуми та використовувати відповідні незамерзаючі розчини для системи охолодження та омивання скла.
Підтвердженням реальності даної небезпеки є два нещасні випадки на виробництві за останній рік, що сталися з працівником сільськогосподарського підприємства та закладу освіти, які взимку отримали тяжкі травми внаслідок падіння під час пересування. Причиною травмувань була особиста необережність потерпілих, порушення вимог інструкції з охорони праці. Слід пам’ятати про основні правила пересування в зимовий період, коли існує імовірність падіння:
-пересуватися не поспішаючи по пішохідним доріжкам;
- вдягати зручне взуття на низькому каблуці та неслизькій підошві;
- бути уважним під час переходу проїжджої частини дороги та пересування по східцях;
- ступати на всю підошву взуття, не підіймаючи високо ступні ніг;
- не переносити, по можливості, в руках важкі речі та не тримати руки в кишенях;
- триматися подалі від будинків – ближче до середини тротуару з метою попередження травмування від падіння з даху снігу, бурульок.
Водіям транспортних засобів слід бути обачним, їхати з найменшою швидкістю та пам’ятати, що в ожеледицю значно збільшується гальмовий шлях автотранспорту.
Для збереження життя та здоровя працюючих необхідно спільні зусилля робото-давців у створенні безпечних умов праці та працівників, які повинні виконувати, вста-новленні вимоги безпеки.