В Україні триває спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі.
Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5—6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями. 9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені. Кір — небезпечне вірусне захворювання, що швидко поширюється. Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі.
В Гребінківському районі за 2018 рік захворіло 7 осіб, інтенсивний показник на 100 тис. населення - 31,5. З початку 2019 року захворіло 8 осіб, дорослих - 7, дітей -1; показник на 100 тис. населення - 36,01. Територіально випадки захворювання зареєстровані: в м Гребінка 3 випадки, по 1 випадку - с.Короваї, с.Почаївка, с.Бесидівщина та 2 випадки в с.Тарасівка (сімейне вогнище).
Передавання інфекції.
Вірус кору поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Вірус лишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 год. Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і за чотири дні після появи у неї висипу.
Симптоми.
Першою ознакою кору, зазвичай, є значне підвищення температури приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. За кілька днів з’являється висип — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. У середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.
За перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря!
Ускладнення.
Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень кору — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті. Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок — від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).
Профілактика.
Спеціального лікування від кору нема. Найкращий захист — вакцинація. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини.
2 дози вакцини захищають від кору. Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.
· найчастіше хворіють на кір діти 5-9 років (32% серед усіх випадків кору серед дітей), це ті діти, які не отримали другу дозу КПК вчасно, через що у них не виробився імунітет до хвороби.
· ризик захворіти збільшується через спільне перебування дітей у школах та дитячих садках, оскільки вірус кору передається дуже швидко і в зоні особливого ризику знаходяться діти, які не можуть отримати щеплення.
Зупинити спалах кору може колективний імунітет. Коли 95% - 98% українців будуть вакцинованими проти кору, захворювання піде на спад і захищеними від смертельно небезпечної хвороби будуть навіть ті діти і дорослі, які не можуть вакцинуватися з медичних причин.
Що може зробити кожен:
· перевірити свою карту щеплень: дві дози вакцини КПК захищають від кору упродовж усього життя, а у разі хвороби - значно зменшують ризик тяжких ускладнень;
· якщо ви не пам’ятаєте, коли і які щеплення були зроблені вам чи вашій дитині і не збереглися медичні дані про щеплення, зверніться до свого лікаря-педіатра чи сімейного лікаря. Перевірити наявність імунітету від кору, краснухи і паротиту можна за допомогою лабораторних аналізів. Перед вакцинацією лікар направить здати аналізи (на виявлення IgG до вірусу або інші) - це швидкий та простий спосіб з’ясувати, чи маєте ви імунітет, щоб захиститися від захворювання.
Вакцини КПК є безоплатними для усіх дітей і підлітків до 18 років, а також для дорослих із груп ризику: медиків, освітян та інших.
· Дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК.
· Дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до вашого медичного закладу.
· Дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК.
· Ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.
· Дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.
· Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати.
· Підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Їм також потрібна вакцинація від кору.
Якщо у кабінеті щеплень кажуть, що вакцини немає, зверніться до головного лікаря медзакладу для з’ясування причини. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться у департамент управління охорони здоров’я в області.
Відмовившись від вакцинації, ви ризикуєте здоров’ям і життям.
Завідувач, лікар епідеміолог
Гребінківського РЛВ
Лубенського МВПЛД
ДУ « Полтавський ОЛЦ МОЗ України»
О.І.Шовкопляс