Кліщовий енцефаліт – це природно-вогнищеве гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може призвести до інвалідності, іноді навіть до летальних випадків.
Вірус кліщового енцефаліту зберігається та розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням.
Зараження людини відбувається під час укусу кліща, при випадковому роздавлюванні кліща, розчісуванні місця укусу та втиранні в шкіру збудника інфекції зі слиною чи тканинами кліща, а також при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів.
Від хворої людини до здорової це захворювання не передається.
Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби (інкубаційний період) триває, в середньому, 7-14 днів, з коливаннями від однієї до 30 діб.
У хворого різко піднімається температура тіла, до 38-390 С, з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівок. В подальшому відмічаються симптоми ураження центральної нервової, серцево–судинної, дихальної систем. В тяжких випадках може виникнути параліч окремих м’язів шиї, обличчя, плечей, рук.
Профілактика кліщового енцефаліту:
• Уникайте місць проживання кліщів, особливо в сезон їх активності.
• Застосовуйте репеленти
• У походи потрібно надягати закритий одяг, волосся ховати під головним убором/ косинкою (краще, якщо всі ваші речі будуть світлими – так набагато простіше виявити кліща до його проникнення під шкіру).
• Під час і після походу/ прогулянки уважно огляньте весь одяг і тіло (краще скористатися сторонньою допомогою, оскільки спину і голову вам не вдасться ретельно оглянути самостійно, навіть за допомогою дзеркала).
• Одяг після походів в місця, де можуть мешкати кліщі, потрібно випрати в гарячій воді (на ньому можуть бути личинки членистоногих).
• Якщо ви виявили на своєму тілі кліща, що вже проник під шкіру, його потрібно без зволікань видалити самостійно або звернутися за кваліфікованою допомогою до найближчого медичного закладу (другий варіант є більш прийнятним, оскільки при "домашньому" видаленні кліщів його частина може залишитися під шкірою).
• Якщо ви гуляли "на природі" (в т.ч. в парку, на присадибній ділянці тощо) з собакою, то її теж потрібно уважно оглянути.
Видалення кліщів, які присмокталися.
Якщо присмоктався кліщ, необхідно звернутись до найближчого травмпункту.
При відсутності такої можливості видалення проводять самостійно: повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою; пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
Після видалення кліща місце присмоктування змастити 5% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом, кліща спалити.
Всім особам, що підпали під напад кліща, рекомендується слідкувати за самопочуттям, протягом двох тижнів щоденно проводити термометрію. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, болю голови, що зростає за своєю інтенсивністю, нудоти, блювоти, запаморочення, звертатись до лікаря-інфекціоніста.