Відтепер для оформлення відпустки за станом здоров'я чи звільнення з лав ЗСУ військовослужбовцям не потрібно повертатися до військової частини.
У період дії воєнного стану воїни, які були визнані ВЛК непридатними до військової служби, або яким була призначена відпустка для лікування після хвороби чи поранення, направляються до ТЦК та СП, де з військової частини, за допомогою електронного документообігу, можна буде отримати необхідні документи щодо відпустки або звільнення з військової служби.
Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов'язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану" підписав Президент України.
Покращення якості медичного обслуговування та забезпечення військовослужбовців під час проходження ВЛК є одним з пріоритетних завдань Медичних сил ЗСУ та Уряду України.
Інформацію про процес проходження ВЛК можна знайти на веб-порталі https://turbota.mil.gov.ua/
За поранення, контузію, травму, каліцтво, яких захисники зазнали в боях за Батьківщину, держава гарантує не лише лікування та грошову компенсацію, а й відповідну соціальну підтримку протягом усього життя військовослужбовця. Звісно, подальша опіка потребує відповідного документального супроводу, що передбачає підготовку певного пакета документів, а також знайомство з іще однією державною установою — медико-соціальною експертною комісією (МСЕК).
Медична експертиза — це обов’язковий етап для отримання статусу особи з інвалідністю в Україні. Ця процедура передбачає проведення медичного огляду, що має на меті встановлення ступеня порушення здоров’я громадянина. МСЕК встановлює ступінь втрати працездатності, від якого нараховується сума ОГД (одноразової грошової допомоги), а також встановлюється інвалідність. Військовослужбовцям направлення на обстеження видають у військовій частині після проходження ВЛК. Звільненим з військової служби направлення видає Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
У Довіднику військовослужбовця https://turbota.mil.gov.ua/ докладно описано алгоритм дій у разі виникнення необхідності встановити ступінь втрати здоров’я чи інвалідності за участю МСЕК, а також роз’яснено логіку дій під час проходження експертизи в цій установі.
Що таке МСЕК?
Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) — спеціальний заклад у системі охорони здоров’я, що проводить медико-соціальну експертизу особам, які звертаються для встановлення:
• групи інвалідності (І, ІІ, ІІІ група);
• відсотка втрати працездатності;
• потреби в протезуванні;
• індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю;
• медичних показань на право одержання спеціального автотранспорту.
МСЕК потрібно проходити у разі, якщо в людини після травми, захворювання чи поранення відбулась значна втрата працездатності та загалом фізичне чи психічне здоров’я зазнало змін. Зокрема якщо є підозра на набуття групи інвалідності чи є потреба у протезуванні. Контузії також є підставою для проходження МСЕК.
Довідка МСЕК також є підставою для нарахування одноразової грошової допомоги й оформлення інших соціальних пільг.
Терміни проходження
У разі поранення у зв’язку із:
• захистом Батьківщини, виконанням обов’язків військової служби — немає обмежень щодо проходження МСЕК протягом трьох місяців після звільнення з військової служби, тому можна пройти МСЕК і пізніше;
• проходженням військової служби — бажано пройти МСЕК протягом трьох місяців після дати звільнення зі служби, але це не критично, оскільки дозволяється і після трьох місяців, головне, щоб інвалідність була пов’язана саме з військовою службою.
У разі встановлення втрати працездатності у зв’язку з:
• виконанням обов’язків військової служби — пройти МСЕК потрібно протягом трьох місяців після звільнення.
Порядок дій
Щоб пройти МСЕК, потрібно отримати направлення. Для цього слід здійснити такі дії:
1. Якщо військовослужбовець проходить стаціонарне лікування, за направленням на МСЕК (форма № 088\о) треба звертатися до свого профільного лікуючого лікаря (якщо лікувався з приводу травми — до травматолога, якщо з приводу поранення — до хірурга або до травматолога (залежно від ураження кісток скелета), якщо з приводу серцево-судинних захворювань — до кардіолога тощо).
2. Діючий військовослужбовець має звернутися з рапортом щодо проходження МСЕК до безпосереднього командира. Після його розгляду командир в/ч надасть дозвіл на залишення військової частини для проходження МСЕК.
3. Якщо військовослужбовець перебуває за межами військової частини (наприклад, у відпустці за станом здоров’я), йому слід звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), який може надати направлення на проходження МСЕК (П.11 Постанови КМУ від 23 лютого 2022 р. № 154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»).
4. Якщо особу звільнено з військової служби, направлення на МСЕК також може дати сімейний лікар. У цьому випадку порядок дій такий:
• Слід звернутися до сімейного лікаря у районній лікарні або в місцевому воєнному госпіталі до профільного лікаря (травматолог, невропатолог тощо) з проханням скликати МСЕК.
• Сімейний лікар виписує електронні направлення до профільних спеціалістів.
• Необхідно пройти консультації всіх лікарів (обов’язково робити виписки на фірмових бланках лікарні з печаткою лікаря).
• Всі висновки потрібно принести знову до сімейного лікаря. Він оформлює направлення на МСЕК (форма № 088\о). Потім лікар передає документи комісії або пацієнт робить це самостійно.
Потрібно врахувати, що під час дії воєнного стану та протягом 6 місяців після його припинення чи скасування проведення медико-соціальної експертизи здійснюється за направленням ЛКК (лікарсько-консультативної комісії) незалежно від місця реєстрації чи проживання. У разі, якщо пацієнт звертається для встановлення інвалідності й не може прибути на огляд до МСЕК, комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії.
Вплив наявності групи інвалідності, отриманої до травми\поранення, на проходження МСЕК
Так, на процес проходження МСЕК впливає наявність групи інвалідності, навіть якщо її набуто в цивільних обставинах. У разі, якщо травми, поранення, контузії, отримані під час виконанні бойових завдань, призвели до ампутації кінцівок, втрати внутрішніх органів чи повної стійкої втрати органом його функцій, МСЕК може здійснити переогляд та призначити інвалідність на ступінь вище за попередню, але не вище як І групи.
Переогляд з метою підвищення групи інвалідності відбувається після заяви особи або її законного представника у разі змін у стані здоров’я і працездатності особи з інвалідністю або за рішенням суду (ст. 7 ЗУ «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»).
Документи для проходження МСЕК
Для проходження обстеження МСЕК потрібно підготувати такі документи:
• направлення на МСЕК (форма № 088/о);
• паспорт або ID-картка з витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
• копію ідентифікаційного коду;
• військовий квиток або посвідчення офіцера (копія);
• військово-облікові документи (довідка про проходження військової служби, витяг з послужного списку) або їхні копії;
• свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК, або витяг з протоколу засідання штатної ВЛК про встановлення причинного зв’язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв);
• медичну документацію, оригінали (виписки з амбулаторної карти ф. 025/о, виписки з історії хвороби стаціонарного хворого ф. 027/о, результати лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо) та амбулаторну картку хворого.
У разі, якщо громадянин є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (або особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи чи постраждала від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії):
• посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи або посвідчення учасника ліквідації ядерних аварій відповідної категорії, або посвідчення потерпілого від радіаційного опромінення) відповідної категорії;
• експертний висновок міжвідомчої експертної комісії з установлення причинного зв’язку хвороби, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС про причинний зв’язок захворювання з Чорнобильською катастрофою;
• копію витягу з наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини / звільнення з військової служби (за наявності);
• довідку про обставини травми (за потреби);
• посвідчення УБД (за наявності);
• копію трудової книжки (за наявності).
Під час проходження МСЕК потрібно мати із собою оригінали зазначених документів.
Після закінчення обстеження видається довідка про встановлення групи інвалідності із зазначенням причинного зв’язку інвалідності або зазначається ступінь втрати професійної працездатності.
Виїзна чи заочна МСЕК
Як тільки стан здоров’я пацієнта стабілізується, йому необхідно звернутися до завідувача відділення, у якому він перебуває на лікуванні, з проханням пройти МСЕК. Документи на МСЕК подає медичний заклад.
Для оформлення рішення МСЕК скликається виїзна МСЕК.
У разі, якщо людина звертається для встановлення інвалідності й не може прибути на огляд до медико-соціальної експертної комісії, така комісія може ухвалювати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії (п.1.1. Постанови КМУ від 8 березня 2022 р. № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України»).