Обміняти українське посвідчення водія на українське за кордоном можна в шістьох країнах: Польщі, Словаччині, Туреччині, Чехії, Німеччині та Іспанії. Цю послугу надають у десятьох центрах «Паспортного сервісу», розповів начальник Лубенського сервісного центру МВС Сергій Шапошніков.
Обміняти посвідчення водія за кордоном можна у випадку:
непридатності посвідчення для подальшого користування (зіпсоване, записи не читаються тощо);
зміни персональних даних власника (прізвище, ім’я, по батькові);
закінчення терміну дії посвідчення водія (зокрема, для посвідчень, виданих вперше на 2 роки, обмін відбувається без складання іспитів, якщо водій протягом двох років з дня видачі такого посвідчення вчинив не більше двох адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху);
за бажанням власника.
Сергій Шапошніков пояснив, що для цього необхідно надати такі документи:
паспорт громадянина України із зазначеним у ньому зареєстрованим місцем проживання, а якщо паспорт у форматі ID-картки без наявних відомостей про реєстрацію місця проживання, то разом надається витяг про реєстрацію місця проживання особи;
довідку платника податків – «ідентифікаційний код»;
наявне посвідчення водія, яке підлягає обміну;
документ, що підтверджує зміну особистих даних (наприклад, свідоцтво про реєстрацію шлюбу тощо) у разі зміни таких даних.
Отримавши від клієнта повний пакет документів, адміністратори фотографують його та оформлюють заявку, яку онлайн розглядає адміністратор сервісного центру МВС в Україні. У разі схвалення заявки – співробітники «Паспортного сервісу» роздруковують на спеціальному бланку новий документ, а старий вилучають. Якщо наявне посвідчення було видане до 2013 року, то додатково проводиться запит-підтвердження дійсності посвідчення за місцем видачі.
Як повідомив Сергій Шапошніков, з початку 2023 року послугою обміну посвідчення водія за кордоном скористалися вже майже 13,5 тисяч водіїв.
Нагадування про необхідність реєстрації мотоциклів та мопедів.
Влітку вулиці традиційно заповнюються двоколісним транспортом: мотоцикли, мопеди, моторолери. Тож начальник сервісного центру МВС у Лубнах Сергій Шапошніков нагадав, що ці транспортні засоби є повноцінними учасниками дорожнього руху й обов’язково мають бути зареєстровані.
Для реєстрації можна звернутися до будь-якого сервісного центру МВС. Обслуговування здійснюється за попереднім записом в електронній черзі на сайті сервісного центру МВС або ж у терміналі, встановленому в приміщенні сервісного центру.
Щоб зареєструвати транспортний засіб, необхідно надати такі документи:
паспорт;
ідентифікаційний код
документи, що підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення;
сертифікат відповідності транспортного засобу.
Якщо перереєстровується мопед чи мотоцикл, що вже був у вжитку, потрібно попередньо пройти експертне дослідження та отримати відповідний висновок. Запис на експертизу також відбувається через електронну чергу.
Сергій Шапошніков наголосив, що для кермування двоколісним транспортом також обов’язково потрібно мати посвідчення водія відповідної категорії: А – для мотоцикла, А1 – для мопеда. Водійське посвідчення для цих транспортних засобів можна отримати з 16 років.
Якщо громадянин вже має посвідчення водія з категорією, яка дозволяє керувати легковим автомобілем, то теоретичний іспит для відкриття категорій А та А1 складати не потрібно, необхідно скласти лише практичний іспит з водіння.