Україна належить до країн, де вживання грибів є традиційним, їх найчастіше використовують як приправи до страв. Але засвоюванню грибів заважає значний вміст у них клітковини, хітину, який не тільки не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті, але й перешкоджає доступу травних соків. Лікарі оцінюють гриби як продукт, який важко перетравлюється, тому страви з них можуть вживатися лише практично здоровими людьми. І ні в якому разі гриби не можна споживати дітям.
Також треба особливо зазначити, що гриби мають властивості вбирати з землі весь спектр отруйних речовин , таких як ртуть, свинець, цинк, миш’як та ін. Їх вживання іноді закінчується трагічно – грибними отруєннями, а деколи й призводить до смерті людини.
Щоб не отруїтися дикорослими грибами, краще відмовитись від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживати штучно вирощені , купуючи їх у магазині. Не купувати гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.
Прикро, що більшість людей висновки робить лише на основі свого гіркого досвіду.
Основні причини отруєнь:
- вживання отруйних грибів;
- неправильне приготування умовно-їстівних грибів;
- вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
- вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).
Значна кількість грибів, які досі вважалися їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд – також може статися отруєння.
Суворо треба дотримуватись правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм. Гриби, які довго зберігалися, обов’язково прокип’ятіть 10-15 хвилин.
Увага! В жодному разі не вірте помилковим твердженням:
- «Усі їстівні гриби мають приємний смак». «Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні - приємний»;
- «Усі гриби в молодому віці їстівні», а «Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів»;
- «Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби». «Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні», а «Отрута з грибів видаляється після кип’ятіння протягом кількох годин»;
- «Сушка, засолювання, маринування, теплове кулінарне оброблення знешкоджують отруту в грибах».
Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) – з’являються через 1-4 години після вживання грибів, залежно від виду гриба, віку та стану здоров’я потерпілого, кількість грибів, які людина з’їла. Біль та напади нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.
Якщо з’явилася підозра на отруєння грибами, викличте швидку медичну допомогу. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип’яченої води або сольового розчину; надавіть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; коли промивні води стануть чистими прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок).
Після надання первинної допомоги дайте випити потерпілому міцного чаю, кави або злегка підсоленої води, щоб відновити водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану. З’ясуйте, хто вживав разом із постраждалими гриби і проведіть їм профілактичні заходи.
Забороняється вживати будь - які ліки та їжу, а тим паче алкогольні напої, молоко- може прискорити всмоктування токсинів.
Лубенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області застерігає: отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Життя потерпілого залежить від своєчасного надання потерпілому допомоги. Замисліться, чи варте таке сумнівне задоволення Вашого життя, життя Ваших близьких та дітей.